14 Mart Tıp Bayramı

Değerli basın mensupları ve sevgili meslektaşlarım

14 Mart tıp bayramının 101. Kutlamaya başladığımız bu gün ne yazık ki bayram olmaktan uzak.

Deprem, çığ ve coronavirüs salgınının birbirini takip ettiği felaketler zamanında hep ön cephede sağlık çalışanları vardı. Herkesin 14 gün izinli sayıldığı zamanlarda hekimlerimiz bırakın dinlenmeyi iş yükü artmış ve salgının ülkemize yayılmaması için canla başla çalışamaya gece gündüz hafta sonu demeden devam ediyor.

Bu insanlar saygıyı hak ediyorlar. Bu insanlar zor zamanların kahramanı bu insanlar eğer salgın olmasaydı “Sağlıkta Şiddete Hayır “ demek için miting yapacaklardı. Mitingde çalıştıkları kurumlarda ne kadar yorgun, mutsuz, tükenmiş olduklarını söyleyecekler, mobinge, haksız işten atılmalara, KHK ile işe başlatılmamalarına, uzatılmış mesaiye, baskılara, ücret adaletsizliğine emeklerinin karşılığını alamamalarına, emeklilikte insanca onuruyla yaşayacak bir ücret alamamasına isyan edecek ve artık yeter diye haykıracaktı.

Ama bizler bu toprakların Hipokrat’tan bu yana yeminine bağlı iyi hekimleri yine isteklerimizi, taleplerimizi, mutsuzluklarımızı, huzursuzluklarımızı, ailemizi bir yana bıraktık topluma karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek için işimizin başına döndük. Öfkemizi şimdilik içimize gömmüş olabiliriz, ama gün geldiğinde, tüm vicdanların haklılığımızı sessizce onadığı o gün başımız dik yine kalkacağız ayağa. Ve o gün çok uzak değil.

Bu duygular içinde tüm meslektaşlarımın ve elbette tüm sağlık çalışanların 14 Mart Tıp Bayramını kutlar, barışın hâkim olduğu bir iklimde huzur içinde mesleklerini yapabilmelerini dilerim.

Törenimiz Cumhuriyeti kurarken Atatürk’le omuz omuza mücadele etmiş ve bir daha okullarına dönememiş genç tıbbiyelileri, bu ülke uğruna canlarını vermiş meslektaşlarımızı ve tüm halkımızın emeklerine saygı duruşundan sonra istiklal marşımız okunacak ve anıta çelenk konulması ile son bulacaktır. Hepinizi saygı ile selamlıyorum. 14.03.2020.ESKİŞEHİR.

Dr. Mehmet Akif ALADAĞ

EBTO YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Yorumlara kapalı.