Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü

Ali İsmail Kormaz Yaşam Ödülleri’nin 5.sini gerçekleştirdik. Önce saat 14.00 de Ali İsmail’in dövüldüğü sokak olan sanayici sokakta anma ve basın açıklaması yapıldı. Saat 16.00 ‘da Zübeyde Hanım Kültür Merkezin’de Ali İsmail Yaşam Ödülü sahiplerine verildi. Bu yıl ödüller gazeteci-yazar Ayşegül ARSLAN’a ve 10 Ekim dayanışma derneğine verildi. Sonra Emel Anne belgeselini izledik. Bir kez daha hüzünlendik ama hala mücadele azmimizin 6 yıldır aynı şevkle sürdüğünü görmek de bizi o kadar gururlandırdı.
Emel Anne’nin dediği gibi “Dayanma gücümüzü Ali’nin nasıl öldüğü ile değil,nasıl yaşamak istediğinden alıyoruz. Sevgi doluydu, bu sevgiyi ihtiyacı olan herkesle paylaşacağız”
Anma töreninde Oda başkanımızzın konuşması;

MERHABA,

Taksim ‘de AVM yaptırmayızla başlayıp daha sonra özgürlük talebine dönüşen özellikle gençlerin yoğun katılımıyla tüm yurda dalga dalga yayılan gezi parkı isyanının 6.yılında buradayız.

Burası sanayi sokak, İstanbul için Taksim ne kadar anlamlı ise Eskişehirliler için burası da o kadar anlamlıdır. Çünkü o güzel atlara binip aramızdan ayrılan güzel çocuklardan birisi olan sevgili Ali İsmail’in yaşamına kast edildiği yerdir.

Ali belki yaşam mücadelesini kaybetmiş olabilir ama burası yeni bir hikâyenin yazılmaya başladığı yerdir aynı zamanda.

19 yaşında bir gencin destansı hikâyesinin anlatılmaya başlandığı yerdir. Dilden dile, gönülden gönle nesiller boyu anlatılan Şeyh Bedrettin, Dadaloğlu, Pir Sultan, Yunus Emre gibi epik öyküler içinde yerini alacaktır.

Hepiniz artık tanıyorsunuz onu, insan ve doğa aşığı, dost canlısı bu çocuğu uzun uzun anlatıldı, anlatılacak. Onu yok etmeye çalışan kötülüğü ise hepimiz çok yakından tanıyoruz, biliyoruz, o kötülük hala bir hayalet gibi dolaşıyor etrafımızda, hepimizin zamanını kolluyor, sıra size de gelecek diyor. Ali İsmail bunu görmüş ve bu kötülükten kaçmak, saklanmak yerine mücadele yolunu seçmişti. Biliyordu bugün kaçsa yarın başka bir yerde başka bir şekilde karşısına çıkacaktı.

 

Nazım anlatmış aslında olanları;

“Onlar ümidin düşmanıdır sevgilim,
Akarsuyun, meyve çağında ağacın,
Serpilip gelişen hayatın düşmanı,
Çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına
Çürüyen diş, dökülen et
Bir daha geri gelmemek üzere yıkılıp gidecekler
Ve elbette ki sevgilim elbette
Dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya
Dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle, işçi tulumuyla
bu güzelim memlekette hürriyet”

Önünde sonunda iyiler hep kazanır.

Sevgili Ali’nin destanını yazacak gelecek nesiller bu hikâyenin mutlu sonlanması için bu bayrağı taşımaya devam edecekler, etmek zorundalar, ona en azından bunu borçlular.

O zaman buradan değerli belediye başkanlarımıza bir çağrı yapalım. Bu sokağın adını “Ali İsmail Sokak” koyarak ve buraya Ali’mizin destanına layık bir heykel dikerek yaşananları kimsenin asla unutmasına izin vermeyelim.

Bizlerde en azından bunu borçluyuz Ali İsmail’e ve onun özgürlük aşığı mücadele arkadaşlarına….

03.06.2019

Dr. Mehmet Akif Aladağ

Eskişehir-Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Yorumlara kapalı.