Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum

11 Nisan 2019 / Eskişehir

                                                                                                                                 

Değerli Meslektaşımız, 

Dr. Ersin ARSLAN’ın 17 Nisan 2012 tarihinde öldürülmesinden bu yana 7 yıl geçti. Sağlık ortamındaki şiddet dayanılmaz bir boyuta geldi. Ne yazık ki uyarılarımız sonuçsuz kaldı, haklı taleplerimiz görmezden gelindi. 7 yıl içinde Dr. Melike ERDEM’i, Dr. Kamil FURTUN’u, Dr. Abdullah BİROĞUL’u, Dr. Aynur DAĞDEMİR’i, Dr. Hüseyin AĞIR’ı, Dr. Said BERİLGEN’i, Dr. Fikret HACIOSMAN’ı sağlıkta şiddet nedeniyle kaybettik maalesef. Ülkemizin her köşesinden meslektaşlarımıza saldırı haberi almadığımız bir gün yok neredeyse. 

Yetkililerden, Dr. Ersin ARSLAN’ın ölüm günü olan 17 Nisan’ın ‘Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’ olarak ilan edilmesini ve Türk Tabipleri Birliği’nin hazırlayıp Meclis’teki bütün siyasi partilere sunduğu “Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası” nın derhal çıkarılmasını istiyoruz. 

Bu talebimizden asla vazgeçmediğimizi ve vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha göstermek için Dr.Ersin ARSLAN’ın 7. ölüm yıldönümünde bütün Türkiye’de uyarı eylemleri gerçekleştirilecektir. 

Eskişehir-Bilecik Tabip Odası olarak; tüm meslektaşlarımızı, 17 Nisan 2019 Çarşamba günü, ilimizde tüm sağlık birimlerimizde (ASM, TSM, Yunus Emre Devlet Hastanesi ( poliklinik giriş kapısı önünde), Şehir Hastanesi ( B Blok ana giriş kapısı Atatürk Anıtı önünde), ESOGÜ Tıp Fakültesi (Mermer Salon giriş kapısı önünde), Özel Tıp Merkezleri ve Özel Hastanelerde), 08:30’da kaybettiğimiz bütün meslektaşlarımız anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmaya ve saat 18.00-20.00 arasında Köprübaşı’nda eski İl Sağlık Müdürlüğü önünde; “Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum” talebiyle beyaz önlüklerimizle nöbet tutmaya çağırıyoruz. 

Ekte Türk Tabipleri Birliği’nin “Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası” için hazırlayıp Meclis’teki bütün siyasi partilere sunduğu tasarıyı sunuyoruz. 

Saygılarımızla. 

Dr. M.Akif ALADAĞ

Eskişehir-Bilecik Tabip Odası YK a.

Başkan

 

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ’NİN SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEME YASA TASARISI

Sağlık hizmetini engelleme :

(1)  Sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline karşı, sağlık hizmeti sunumu esnasında veya verilen sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Bu fiiller sonucu sağlık hizmeti kesintiye uğramış ise yukarıdaki fıkraya göre belirlenen ceza yarı oranında artırılır.

Yorumlara kapalı.