Hekime Şiddet Bu Kez Sendikadan Geldi

Hekime yönelik şiddet ne yazık ki sağlık alanının en öncelikli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Gün geçmiyor ki bir şiddet ve öfkenin hedefi olmayalım.

Bu kez hekime yönelen şiddet bir hastadan, hasta yakınından gelmedi. Sözde sağlık çalışanlarının hakkını savunmak için kurulan bir sendikanın yöneticileri yoğun bakım servisinde görev yapmakta olan yoğun bakım uzmanı bir hekimi hedef aldılar.

Eskişehir Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’ne gelen Sağlık Sen Eskişehir Şube yöneticileri hastanenin ve hekimliğin tüm kural ve uygulamalarını hiçe saydılar, hasta mahremiyetini önemsemediler. Yoğun bakım servislerine ziyaretin kuralları olduğunu, yoğun bakımların özel alanlar olduğunu kendilerine hatırlatan yoğun bakım uzmanı hekim arkadaşımızı tehdit ettiler.

Oysa hekim arkadaşımızı tehdit edenler sağlık meslek mensubu olmalarına ve hastane içinde uyulması gereken kuralları çok iyi bilmelerine rağmen biz her şeye muktediriz, biz güçlüyüz diyerek hastaların da yaşamlarını tehdit eder bir biçimde yoğun bakıma tüm uyarılara rağmen girme özensizliğini gösterdiler.

Muhatabımız hekimlerdir, buradan tüm hekimlere sesleniyoruz.

Biz hekimler yaşatmaya yemin etmiş bir mesleğin mensupları olarak hekimliğin gereklerini yapmaya ısrarla devam edeceğiz.

Biz hekimler sağlık alanındaki şiddete kimden gelirse gelsin teslim olmayacağız ve sonuçta kabalığın, hoyratlığın değil bilgeliğin, alçak gönüllülüğün üstün geleceğini göstereceğiz.

Biz hekimler sağlık kurumlarımızın, kliniklerimizin birkaç zorbanın, iş bilmezin istediği gibi değil, uluslararası hekimlik uygulamalarının gerektirdiği şekilde yönetilmesini sağlayacağız.

Biz hekimler hekimi diğer sağlık çalışanlarıyla düşmanlaştıran politikalara teslim olmayacağız, aksine ekip olmanın kıymetini bileceğiz ve çalışmalarımıza bu doğrultuda devam edeceğiz.

Biz hekimler güçten beslenen zorbalığa teslim olmayacağız. Bu saldırılara karşı her zamankinden daha fazla bir araya geleceğiz, daha fazla kenetleneceğiz.

Hekimliğin gücü ve bilgeliği tüm zorbalıkları yenecek kudrete sahiptir.

Saygılarımızla.

Eskişehir Tabip Odası Yönetim Kurulu

Yorumlara kapalı.